Fore Kazık Tasarımı ve Hesabı

Posted by on 13 Aralık 2015

Fore Kazık Nedir : Taşıma gücü yetersiz bulunan ve/veya kendini tutamayan kohezyonsuz zeminlerde yapı yüklerini sağlam zemin/kaya seviyelerine iletmet için (temel altı kazık imalatı) veya iksa kazıları gibi derin kazıların güvenle yapılabilmesi için yapılan uygulamadır.

fore kazik metafor zemin 3

İstanbul ilinin sahil kesimleri başta olmak üzere çoğu bölgesinin zemin profili çok katlı yapıların inşası için yeterli taşıma gücüne sahip değildir. Bu durum yapı yüklerini sağlam tabakalara aktarmaya yarayan temel altı fore kazık uygulamalarının İstanbul ilinde hat safhada uygulanmasına neden olmuştur.

Bunun yanı sıra kohezyonsuz zemin profili sergileyen birçok bölgede kazık destek ve istinat yapısı ana elemanı olarak iksa kazıkları imal edilmektedir. Özellikle İstanbul merkezli birçok firma fore kazık uygulaması yapmaktadır. Fakat çok küçük bir kesim bu önemli uygulamaya mühendislik bakış açısını, güvenilirlik ilkesini ve iş ahlakını dahil etmektedir. Finansal kaynakların ileriye yönelik borçlandırma taktiğiyle (leasing) makine alımları kolaylaşmış, mühendislikle uzaktan yakından alakası olmayan birçok şahıs bu durumdan faydalanarak zemin sektörünü adeta bir ticarethane haline getirmiştir.

Apaçık ortada ki bu önemli mühendislik uygulaması mutlaka geoteknik, jeoloji ve inşaat mühendislerinin ortak çalışması ile planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Bizler Metafor Zemin olarak sektörel hakimiyetimizin yanı sıra sahip olduğumuz uzman kadromuzla mühendislik parametrelerinden asla ödün vermeden inşaat sektörünün bu önemli uygulamasını hayata geçirmekteyiz.

Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Alanlarındaki tüm soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçin; info@metaforzemin.com

Fore Kazık Uygulaması Resim

Metafor Zemin

Fore Kazık Uygulaması

 

Ayrıca Bakınız : Fore kazık demiri hesaplama, donatı demir hesabı nasıl yapılır?

Fore kazık taşıma gücü hesabı excel xls donatı paspayı hesapları, fore kazık çapı hesabı, fore kazık kaç adet hesabı, spreadsheet bored pile xls fore kazık hesapları, metafor inşaat

GEO5 v19  Full Version, Fore Kazık Hesabı, fore kazık hesaplama programı, fore kazık donatı hesaplama programı, fore kazık excel hesap,fore kazık xls hesap,celal özen, bilge celal, fore kazık xls demir donatı,geo5 full geoteknik,geo5 v19 serial, geo5 fore kazık hesabı, geo5 bored pile calculation

Metafor Zemin İnşaat © 2017
Powered by Metafor Inc.