Forekazık ve Diğer Uygulamalar Hakkında

Posted by on 9 Mayıs 2016

Forekazık Diğer Adıyla Yerinde Dökme Betonarme Kazık

Fore Kazık (forekazık – bored pile) taşıma gücü yetersiz zeminlerin üzerinde çeşitli inşa faaliyetlerini mümkün kılan zemin mühendisliği ve geoteknik uygulamadır. Fore kazık en çok temel altı fore kazık ve iksa istinat kazıkları olarak uygulama alanı bulur.

 

forekazık uygulama beton kazık

Fotoğraf : Temel Altı Fore Kazık Uygulamasına Örnek

Fore Kazık hakkında tasarım ve taşıma kapasitesi hesaplarından sahada uygulama yöntemine, uygulama esansında kullanılacak makine ve ekipmanından analiz edilerek doğru raporlanmasına kadar birçok konu işinde uzman, tecrubeli ve mesleki yeterlilik sahibi mühendis ve yönetici kadroları tarafından hayata geçirilmelidir.

Temel altı kazıkları taşıma gücü yetersiz zeminlerin kazıklar yordamıyla aşılarak yapısal yükün sağlam birimlere iletilmesini sağlar. İksa / İstinat kazıkları ise açılan temel çukurunun veya herhangi bir amaçla gerçekleştirilecek olan kazının güvenle yapılabilmesi amacıyla yanal itkinin karşılanarak göçmeleri engellemeyi amaçlar. İksa kazıklarında ankraj elemanları yatayda kuvvetleri eşitlemekte, başlık ve kuşak kirişleri gibi betonarme imalatlar ile kazıkların birlikte çalışması sağlanmaktadır.

Fore kazık uygulamaları hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Fore Kazık yapım yöntemi için tıklayın.

İstanbul ili ve çevresinde fore kazık uygulamaları

METAFORZEMİN kurumsal yapısına göz atın.

METAFORZEMİN makine parkına göz atın.

Fore Kazık Uygulaması hakkında dış kaynaklar.

Untitled-4 copy

 

X forekazıkX fore kazıkX fore kazikX for kazıkkX fore kazık nedirX fore kazık yapımıX fore kazık maliyetiX maaliyet fore kazıkX geoteknikX foreX kazıkX metaforX zemin araştırmaX fore kazık beton paspayıX fore kazık tasarımX fore kazık hesap

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Metafor Zemin İnşaat © 2017
Powered by Metafor Inc.