JET GROUT UYGULAMASI

Posted by on 7 Ekim 2016

Jet Grouting, tecrübe edilerek karar verilmiş parametreler doğrultusunda santrallerde hazırlanan stabilizerin zemine yüksek basınç ile enjekte edilerek düşeyde dairesel çekme işlemi ile kolon oluşturulması işidir.

Uygulama delgi ve enjeksiyon aşamalarından oluşur. Delgi aşamasında uygulamaya uygun olarak seçilen modern delici makineler üzerinde bulunan delgi tahkimatı ile projede belirtilen derinliğe kadar inmekte ardından enjeksiyon aşamasına geçilmektedir. Projede sunulan parametreler doğrultusunda su, çimento ve gerektiğinde yardımcı katkı malzemeleri kullanılarak santrallerde hazırlanan stabilizer uygulama parametrelerinde belirlenen basınçla zemine enjekte edilmekte ve delgi takımı parametreler ile belirlenen çekme hızı ve devir sayısı dikkate alınarak rotasyonel hareket ile taban kotundan üst kota doğru hareket etmektedir.

Jet Grouting Uygulama Yöntemi

Şekil 1 : Sırasıyla delgi ve enjeksiyon işlemi.

Enjeksiyon aşamasında delgi tahkimatı ucunda bulunan nozzlelar yüksek basıçla gönderilen stabilizerin çok daha yüksek bir kinetik enerji kazanmasını sağlar ve bu enerji zemini yırtarak delici takımın rotasyonel hareketi sayesinde daire kesitli bir kolon formunda oluşur.

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Metafor Zemin İnşaat © 2017
Powered by Metafor Inc.