Kocaeli ve İzmit Fore Kazık Uygulamaları

Posted by on 7 Kasım 2018

KOCAELİ İZMİT BÖLGESİ FORE KAZIK VE ZEMİN İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Kocaeli bölgesi Marmara ve Karadeniz bölgeleri arasında bulunan ve sosyokültürel açıdan diğer bölgelere kıyasla oldukça hareketli bir bölgedir. 

Ayrıca barındırdığı birçok sanayi, dolum tesisi, gümrük bölgesi ve diğer işletmeleriyle ticari anlamda da oldukça gelişmiş ve gelişmekte olan bir bölgedir. 

Fore kazık ve diğer geoteknik uygulamalar Teklif ve Bilgi için Mail : info@metabilgi.com Tel. : +90 850 969 7473
Fore kazık ve diğer geoteknik uygulamalar
Teklif ve Bilgi için Mail : info@metaforzemin.com Tel. : +90 850 969 7473

Çağımızın ileri mühendislik gelişmeleri sonucu ortaya çıkarılan çok katlı ve çok bodrumlu birçok proje  bu bölgede kendine yer bulmaktadır. Hal böyle olunca bu ileri mühendislik projelerinde zemin mühendisliği uygulamaları sıkça yer almaktadır. Bu zemin mühendisliği uygulamalarının başlıcaları aşağıda sıralanmıştır.

  • Fore Kazık
  • Ankraj
  • Mini Kazık
  • Jet Grout
  • Shotcrete
  • Betonarme Perde

SAHİL KESİMLERİNDE ZEMİN ISLAHI VE JET GROUT UYGULAMASI

Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit özellikle sahil kesimlerindeki yüksek su muhtevalı kum-kil birimleri nedeniyle taşıma gücü yetersiz ve sıvılaşma riski görülebilir bir zemin profili sergilemektedir. Bu nedenle özellikle sahil ve kıyı bölgelerinde inşai faaliyetler öncesinde zemin ıslahı yapılması gerekmektedir. Bu ıslah yöntemlerinden en yaygın kullanılanı jet grout ile zemin ıslahı metodudur. 

Bkz. Jet Grout Nedir?

Bkz.2. Jet Grout Yapım Yöntemi

Jet Grout Uygulaması - Türk Alman Üniversitesi - Metafor Zemin İnşaat
Jet Grout Uygulaması – Türk Alman Üniversitesi – Metafor Zemin İnşaat

SAHİL DIŞINDA KALAN ÜST KESİMLERDE ZEMİN MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMALARI

Kocaeli ve merkez ilçesi İzmit için sahil kesimleri dışında kalan bölgelerde çok bodrumlu yapıların inşası için temel kazıklarında çeşitli iksa yöntemleri kullanılmaktadır. Bu iksa metodlarından en sık kullanılanı fore kazık ve ankrajlı iksa sistemi uygulamasıdır. Fore kazık ve ankrajlı iksa sistemi dışında betonarme perde duvar ve ankrajlı iksa sistemleri ve daha sağlam birimlerin gözlendiği bölgelerde shotcrete ve zemin çivili iksa projeleri uygulanmaktadır.

Bkz. Zemin Mühendisliği ve Geoteknik Uygulama Alanları

Bkz. Fore Kazık Nedir? Sıkça Sorulan Sorular  Fore Kazık Hesabı ve Maliyetleri

Kocaeli İzmit Fore Kazık Uygulaması – Metafor Zemin İnşaat

TAŞIMA GÜCÜ YETERSİZ ZEMİNLERDE UYGULAMALAR

Kocaeli ve İzmit bölgesi konumu itibariyle zayıf olarak nitelendirilen kil-kum karışımı birimler ile kumtaşı – kiltaşı ardalanmalı birimlerin bulunduğu bir jeolojik profil sergiler. Bu durum bölgenin birçok yerinde zeminin yüksek katlı yapıları taşımasını engellemektedir. Yapı yükü fazla olan binaların inşaatı öncesi proje alanında yapısal yükleri sağlam birimlere iletmek ve/veya sürtünme kuvveti vasıtasıyla taşıma gücü problemini çözmek amacıyla temel altı fore kazık uygulamaları yapılmaktadır.


Kocaeli ve İzmit Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin her yerinde zemin mühendisliği ve geoteknik hizmetleri [Projelendirme , Uygulama (Fore Kazık, Ankraj, Diyafram Duvar, Betonarme Perde, Zemin Çivisi, Shotcrete) , Danışmanlık ve Müşavirlik] vermeye devam ediyoruz.

Zemin mühendisliği ve geoteknik alanında tüm soru, görüş ve taleplerinizi aşağıda belirtilen iletişim bilgileri aracılığıyla uzman kadromuza iletebilirsiniz.


Metafor Zemin İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Mecidiyeköy Yolu Cad. Şehit Ahmet Sk. No:4/77 Mecidiyeköy – Şişli / Istanbul
info@metaforzemin.com
T: +90 212 217 7776 ● T: +90 850 969 7473
0530 141 3069

Metafor Zemin İnşaat © 2017
Powered by Metafor Inc.