Fore Kazık

Posted by on 30 Nisan 2018

Fore Kazık Uygulaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fore Kazık Nedir?

Fore kazık diğer bir deyişle yerinde dökme kazık, taşıma gücü yetersiz zeminlerde yapısal yükleri daha sağlam birimlere aktarmak amacıyla veya bir istinat-iksa sisteminin düşey taşıyıcıları göreviyle gerçekleştirilen uygulama yöntemidir.


Fore Kazık Nasıl Yapılır?

Fore kazık makinesi adı verilen hidrolik sistemle çalışan, paletli ve makine boyut ve ekipmanları değişken olan makineler ile bu uygulama hayata geçirilmektedir. Fore kazık makineleri önde gelen üreticileri; Liebherr , Bauer , Soilmec , Casagrande , Xcmg ‘ dir. Ülkemizde başta bu markalar olmak üzere bunların dışında da birçok farklı markada fore kazık makinesi bulunmaktadır. Bu makineler tork gücü , basma – çekme kuvveti , dizel motor beygir gücü , hidromotor ve valf kapasiteleri ve kaba ağırlıklarına göre birbirinden ayrılmaktadır.


Fore Kazık Neden Yapılır?

Fore kazık ülkemizde çok katlı yüksek yapıların ortaya çıkmasıyla inşaat sektörünün en önemli mühendislik uygulaması olarak ortaya çıkmıştır. Proje geliştirilecek sahanın zemin koşullarının yapısal yükleri karşılamaması durumunda yapısal yüklerin sağlam birimlere aktarılması amacıyla temel altı fore kazık uygulaması olarak hayata geçirilmektedir. 

Fore kazık ve diğer geoteknik uygulamalar Teklif ve Bilgi için Mail : info@metabilgi.com Tel. : +90 850 969 7473
Fore kazık ve diğer geoteknik uygulamalar
Teklif ve Bilgi için Mail : info@metaforzemin.com Tel. : +90 850 969 7473

Fore Kazık Çeşitleri Nelerdir

Fore kazık kullanım amacı olarak; temel altı fore kazık ve iksa amaçlı fore kazık olmak üzere ikiye ayrılır. Temel altı fore kazık bina yapısal yüklerini daha sağlam birimlere aktarmak amacıyla kullanılırken, iksa veya istinat yapısı içerine dahil edilen fore kazıklar düşey tahkim sistemini karşılamak amacıyla imal edilir. 

Fore kazık taşıyıcı unsur olarak ta 3’e ayrılır. Bunlar tüm stres yüklerin kazık taban bölgesinde toplandığı uç kazıklar, uç kuvvetlerin yok sayıldığı (derinde sağlam karakterli herhangi bir zeminin bulunmadığı durumlarda) ve kazık çeperindeki sürtünme yüklerinin ana taşıyıcı unsur olarak hesaplandığı sürtünme kazıkları ve uç ve sürtünmenin birlikte çalıştığı kazıklardır.


Fore Kazık Demiri Nedir?

Fore kazık imalatı teorik olarak yuvarlak formda uygun çap ve derinlikte kuyu açılması ve ardından bu kuyuya donatı kafesinin indirilmesi ve kuyunun betonlanması işlemi olarak sıralanabilir. Açılan kuyuya indirilen demir fore kazık donatı kafesi olarak isimlendirilir ve projeye esas olarak fore kazık imalatı gerçekleştirilecek sahada imal edilir. Fore kazık donatı kafesinde kullanılan demirin çapı ve niteliği, kullanılacak demir adeti boyu ve bağlama sıklığı donatı projesiyle ortaya çıkar ve sahada imalatı gerçekleştirilir.


Fore Kazık Öncesinde Neler Gereklidir

Fore kazık , yüksek mühendislik disiplini ve beceri gerektiren, uygun makine teçhizat ve nitelikli personel ile ortaya çıkarılan bir zemin mühendisliği ve geoteknik uygulamadır.

Fore kazık uygulaması öncesinde ayrıntılı zemin etüdü ve sondaj loglarıyla zemin ve kaya ortamlarının tespit edilmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda fore kazık projesi hazırlanması gerekmektedir. Bu rapor ve proje doğrultusunda fore kazık uygulamasının yöntemine karar verilerek uygulamaya başlanır. Karar verilen uygulama yöntemine göre sahada kullanım amaçlı su ve elektrik bulundurulmalı, imalat öncesinde donatı kafesi için gerekli demir temin edilmiş olmalı ve uygulamayı gerçekleştirecek fore kazık makinesinin boyut ve ağırlığına göre çalışılacak alan ve platform oluşturulmalıdır.

Metafor Zemin – Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması
Metafor Zemin – Fore Kazık , Ankraj, Jet Grout, İksa Sistemleri Uygulaması

Fore Kazık Fiyatları Nelerdir ve Nasıl Fiyatlandırılır

Fore kazık uygulaması, uygulama yapılacak zemin koşullarına göre farklı yöntemlerde gerçekleştirilebilir. Derin kazık uygulamalarında, zeminde yüksek oranda su bulunması durumunda (su muhtevası yüksek zeminlerde) ve kohezyonsuz (kendini tutamayan) zeminlerde imalat sırasında geçici muhafaza boruları kullanılmaktadır ve bu durum maliyet artışına sebep olmaktadır. Masif veya yüksek sertlikte kaya birimlerde ise kullanılan delgi ekipmanı farklılık göstermekte ve maliyet artışına sebep olmaktadır. Kısacası fiyatlandırmada ana etken zemin ve kaya koşullarıdır.

Ayrıca Bakınız : Fore Kazık Fiyatları

Fore kazık uygulaması ile ilgili tüm soru, görüş ve taleplerinizi aşağıda belirtilen mail adresi, telefon ve faks aracılığıyla uzman kadromuza iletebilirsiniz.

Metafor Zemin İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Mecidiyeköy Yolu Cad. Şehit Ahmet Sk. No:4/77 Mecidiyeköy – Şişli / Istanbul
info@metaforzemin.com
T: +90 850 969 7473 ● F: +90 850 969 7473

Metafor Zemin İnşaat © 2017
Powered by Metafor Inc.